Polanica-Zdrój

Polanica Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa, położona w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, u podnóża masywu Piekielnej Góry, będącego częścią Gór Stołowych. Historia Polanicy jako miejscowości wypoczynkowej nie jest długa, rozpoczęła się w XIXw. kiedy wybudowano ujęcie miejscowej wody mineralnej Józef, która okazała się pomocna w leczeniu różnych schorzeń.

Co warto zobaczyć w Polanicy?

Centrum Polanicy stanowi Park Zdrojowy, wpisany do rejestru zabytków. Są tam: pijalnia wody mineralnej, palmiarnia, teatr zdrojowy z 1925r. im. Mieczysławy Ćwiklińskiej. Park zachwyca wspaniałą roślinnością, można spotkać tu kwitnące wiosną magnolie czy rododendrony. Wzdłuż rzeki przepływającej przez miasto, Bystrzycy Dusznickiej ciągnie się deptak, popularne miejsce spacerów. Częścią Parku Zdrojowego jest Park Szachowy, gdzie odbywa się w sierpniu Międzynarodowy Turniej Szachowy. Polanica to również miasto letnich koncertów. Miłośnicy muzyki mogą wybrać się do pobliskiego Kłodzka na Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej (od VIII do X) lub do Dusznik Zdroju, gdzie w sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Wypoczynek w Polanicy urozmaicają 3 kryte baseny, korty tenisowe oraz wspaniały letni tor saneczkowy. Trasa zjazdu ma długość prawie pół kilometra a szybkość sanek przekracza 40km/godz.

Baza noclegowa w Polanicy

Dobry wypoczynek umożliwia bogata baza noclegowa regionu. Jest w czym wybierać, każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od pięciogwiazdkowego Hotelu Spa dr.Ireny Eris, poprzez Hotel Polanica, inne hotele, pensjonaty, wille, pokoje gościnne czy agroturystykę. Można liczyć na przyzwoity nocleg już za 40zł/os.

Co ciekawego jest w pobliżu Polanicy?

Wczasy w górach to oczywiście piesze wędrówki. Koniecznie trzeba wybrać się na Piekielną Górę i Szczytnik, na szczycie którego zobaczyć można neogotycki Zamek Leśna. Niestety nie można go zwiedzać gdyż jest wykorzystany jako DPS. W pobliżu zamku znajdują się Orle Skały 551m n.p.m, gdzie z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Gór Stołowych. Dla amatorów wspinaczki skałkowej są przygotowane trasy. Nie można też ominąć Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie na najwyższym szczycie Gór Stołowych, Szczelińcu Wielkim podziwiać można „skalne miasto”. Na okolicznych łąkach kwitną żółte tzw. róże kłodzkie, botanicznie jaskrowate. Można też spotkać różne odmiany storczyków.

W odległości 6km od Polanicy jest Pałac Kamieniec, w miejscowości o tej samej nazwie, gdzie obecnie mieści się stylowy hotel ze wspaniałą kuchnią. Można również zwiedzić barokowe pałace w Trzebieszowicach, Krosnowicach oraz renesansowe w Gorzanowie i Bożkowie. Atrakcją turystyczną są też Huta Szkła Violetta i Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim lub Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Warto również odwiedzić najstarsze polskie uzdrowisko-Lądek Zdrój, znane z unikalnych radoczynnych term. Wody o unikalnym składzie chemicznym; siarczkowo-fluorkowe wykorzystywane są do leczenia różnych schorzeń, głównie układu nerwowego i krążenia.

Z uwagi na liczne atrakcje regionu, kulturalne, sportowe i przyrodnicze, wypoczynek w Polanicy z pewnością będzie udany.