Duszniki-Zdrój

Wypoczynek w górach to najlepsza forma spędzenia urlopu bądź czasu wolnego! Bez różnicy, czy będzie to odpoczynek w samotności, z rodziną, z przyjaciółmi. W górskim klimacie każdy znajdzie odpowiednią dla siebie rozrywkę. Jednym z najpiękniejszych miast uzdrowiskowych Polsce są Duszniki-Zdrój, do których, co roku przybywa mnóstwo turystów. W mieście funkcjonuje całoroczna baza turystyczna oraz uzdrowiskowa. Wczasy w tym niezwykłym miejscu są znakomitym wyborem!

Duszniki-Zdrój mogą poszczycić się bardzo bogatą, zróżnicowaną i atrakcyjną bazą noclegową. Noclegi w Dusznikach można zarezerwować przez cały rok, dzięki czemu stwarza to wiele okazji do wypoczynku w tym pięknym regionie. Do wyboru są tanie pokoje jak i nieco droższe apartamenty, które jednak oferują zdecydowanie większy komfort pobytu w Dusznikach. Nic dziwnego, że to właśnie o apartamenty na wynajem najczęściej pytają turyści.

Co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju?

Muzeum Papiernictwa

Muzeum jest jedyną specjalistyczną w Polsce placówką, poświęconą papierowi. Siedziba znajduje się w osobliwym XII-wiecznym młynie papierniczym, który uznawany jest za unikatowy zabytek techniki. W muzeum można oglądać wystawy stałe, poświęcone historii papieru oraz drukarstwa, a także wystawy czasowe. Ponadto Muzeum oferuje warsztaty i lekcje muzealne.

Muzeum Papiernictwa

Park Zdrojowy

Najpiękniejszą i niewątpliwie elitarną atrakcją miasta jest Park Zdrojowy! W parku znajdują się drzewa kasztanowe, lipowe oraz bukowe. Podczas spaceru można podziwiać urokliwe dywany kwiatowe. Roślinność parku jest niezwykle urozmaicona. Ponadto w Parku występują rośliny objęte specjalną ochroną. Na terenie Parku znajduje się również ogród fenologiczny.

Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia jest jedną z większych atrakcji tego osobliwego miasta. Zbudowana została w I poł. XIX wieku. W Pijalni można skosztować leczniczych wód mineralnych takich jak: Jan Kazimierz, Jacek, Pieniawa Chopina, Agata czy też Zdrój Zimny. Zaraz obok Pijalni znajduje się niewielkie źródełko wody mineralnej o temperaturze 18 stopni.

Dworek Chopina

Będąc w Dusznikach-Zdroju koniecznie trzeba odwiedzić Dworek Chopina! Dworek powstał w XIX wieku i spełniał funkcję teatru. W 1826 roku odbył się w nim pierwszy zagraniczny koncert Fryderyka Chopina. Natomiast w 1946 roku odbył się tutaj pierwszy Festiwal Chopinowski. Od tego momentu, co roku odbywają się w nim jego kolejne edycje.

Rynek – Pręgierz

Zwiedzając Rynek, nie można przegapić najbardziej popularnego w mieście narzędzia tortur – pręgierza. Znajduje się on w samym centrum rynku. Przymocowywano do niego ludzi, w celu wymierzenia kary. Czasem karą było pozostawienie ich na długi czas, przymocowanych do pręgierza. Rekonstrukcja narzędzia tortur jest bardzo szczegółowa.

Oczywiście to nie wszystkie zabytki w tym urokliwym mieście! Będąc w Dusznikach-Zdroju warto również odwiedzić Kościół św. Anny w Zieleńcu, Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, Park Narodowy Gór Stołowych, Wieżę Widokową na Orlicy, Zielenic Ski Arena, Kolorową Fontannę i wiele innych ciekawych zabytków.

Gdzie nocować w Dusznikach-Zdroju?

W mieście znajduje się wiele rozmaitych noclegów. Najbardziej znane noclegi to: Hotel Fryderyk, Hotel Impresja, Hotel Jamrozowa Polana, Hotel Sonata, Hotel Zieleniec, Apartamenty Willove Wzgórze, Apartamenty Jan Kazimierz. Ponadto w mieście jest wiele noclegów w postaci kwater prywatnych i hosteli, a także miejsc na rozbicie namiotu.

W Dusznikach-Zdrój nie zabraknie atrakcji dla nikogo! Poza tymi wszystkimi pięknymi miejscami nie zapominajmy o tym, że tuż obok rozpościerają się niesamowite górskie widoki. Osoby, które cenią sobie spokój, mają możliwość długich wędrówek pośród górskiej przestrzeni.