Park Narodowy Gór Stołowych

Wybierając miejsce na weekendowy czy wakacyjny wypoczynek można trafić na całą masę ofert i pięknych miejsc, których nie brakuje w kraju. W Polsce dostępnych dla turystów jest mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji. Od południa, aż po północ co krok trafić można na piękne miejsca, które wzywają do poświęcenia im uwagi i czasu. Poza tymi wszystkimi bardzo znanymi, komercyjnymi miejscami, które wybiera największa liczna turystów, warto też przyjrzeć się innym, może nieco mniej znanym, ale jednak posiadającym niesamowity urok. Mowa o Górach Stołowych.

Park Narodowy Gór Stołowych – położenie

Położone są na terenie Sudetów Środkowych, na ziemi Kłodzkiej, przy granicy z Czechami. Góry Stołowe to nazwa płyty wypełniającej Nieckę Śródsudecką, która znajduje się między Górami Bystrzyckimi, Orlickimi, a Karkonoszami. Park Narodowy Gór Stołowych utworzono w 1993 roku, zajmuje on około 63km, a najwyższe wzniesienia to Szczeliniec Wielki i Skalniak. Jest to miejsce idealne do spacerów, obcowania z przyrodą i odnalezienia spokoju blisko natury. Spełni swoją rolę i zachwyci nie tylko dorosłych, ale także tych najmłodszych podróżujących.

Dlaczego warto wybrać Góry Stołowe do wypoczynku?

Walory górskich krajobrazów są znane od dawna. Jest to miejsce idealne do aktywnego wypoczynku, zachęca do spacerów, do oglądania pięknych miejsc, przebywania blisko zwierząt. W Górach Stołowych można spotkać dziki, lisy, jelenie, sarny czy wiewiórki. Na pewno będzie to wspaniałe miejsce dla dzieci, które chętnie oddają się leśnym przygodom, ale także dla rodziców, ponieważ znajdą tam spokój i będą mogli zapomnieć o trudach dnia codziennego.

Noclegi w Górach Stołowych znajdą się na pewno, a dla wszystkich tych, którzy lubią zagadki i tajemnicze zakątki na pewno gratką będą spacery wśród skalnych labiryntów i korytarzy, jakich nigdzie indziej w Polsce nie zobaczymy. Warto także zwiedzić skalne miasto, które jest częścią Gór Stołowych leżące już w Czechach. Zachwyci na pewno każdego spragnionego wrażeń turystę.

Po dniu pełnym atrakcji można spędzić czas w pięknym urokliwym uzdrowiskowym miasteczku, Dusznikach-Zdrój. To właśnie tam znajdują się piękne kaplice, kościoły, a także stary młyn czy renesansowy rynek. Warto też zwiedzić ruiny zamku Homole czy Muzeum Papiernictwa. To naprawdę urokliwe miejsce, które chętnie oddaje swój czar zwiedzającym i powoduje, że chce się tam wracać. Miejsc na noclegi w Górach Stołowych i okolicy na pewno nie zabraknie. Warto uwzględnić te rejony podczas planowania wycieczki po Polsce. Wczasy w rodzinnym kraju nie muszą wcale być nudne, wręcz przeciwnie, zwłaszcza, że jest to miejsce idealne nie tylko na wczasy, ale także do weekendowej wycieczki, wypoczynku majówkowego, czy nawet podczas pięknej, złotej jesieni.

Góry stołowe są piękne, tajemnicze i wyjątkowe. Nie należy zapominać o takich miejscach, kiedy są one w zasięgu ręki. Aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem zawsze jest korzystny dla zdrowia, poprawia kondycję i wzmacnia ciało. Każdy Polak powinien znać piękne zakątki w swoim kraju, a Park Gór Stołowych bez wątpienia do nich należy!