Aktualności

Prezydent.pl

Słowo od Dyrektora Artystycznego

dodano 27 Sierpnia 2014  

Szanowni Państwo!  Drodzy Melomani!

Mam niezwykłą przyjemność, wraz z Burmistrzem Kudowy Czesławem Kręcichwostem, zarazem Prezesem Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego, zaprosić Państwa na 52. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie – Zdroju, który odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia.
Tak, Szanowni Państwo, to już po raz 52. będzie rozbrzmiewać w Kudowie muzyka naszego narodowego kompozytora Stanisława Moniuszki! Ale nie tylko Jego – zabrzmią także utwory kompozytorów Jemu współczesnych, a także, jak tradycja kudowska każe, dzieła powstałe zupełnie niedawno.
W tegorocznej edycji Festiwalu ważne miejsce zajmie „męskie śpiewanie”: Turniej Tenorów, Koncert Balkonowy, Koncert Trzech Tenorów… Moniuszko lubił męskie klimaty. Jego najwybitniejsza, moim zdaniem, opera „Straszny dwór” jest wszak opowieścią o świecie rycerzy…
Dla zrównoważenia zaplanowałem Koncert Laureatów III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego, który zakończył się przed kilkoma dniami w Kudowie.
Podczas tego Koncertu będą śpiewać tylko Panie.
Usłyszymy w tym roku operę Antonina Dworzaka „Rusałka”,  współcześnie napisaną, przez włoskiego kompozytora Brunona Coli, operę „Anioł dziwnych przypadków”, a także zaprezentowany zostanie spektakl „Wakacje z Moniuszką” oparty na pieśniach, ariach, dumkach i balladach Moniuszki.
Wystąpią artyści z Czech, Armenii, Węgier, Rosji i Polski. Wystąpią zespoły z Hradec Kralove, Poznania, Liberca i Kudowy. Wykonają w magicznej przestrzeni Kudowy - Zdroju, w jej pięknych wnętrzach i plenerach, kompozycje największych mistrzów. Cieszmy się uczestnictwem w prawdziwym święcie Muzyki i jej natchnionego barda – Stanisława Moniuszki. I niech dźwięki rozbrzmiewające w czasie Festiwalu, znajdą w nas zakątek, którym będziemy się radować do kolejnego Święta Muzyki w Kudowie!

Oczekując na Państwa przybycie, łączę wyrazy szacunku

 

Stanisław Rybarczyk
Dyrektor artystyczny
52. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego
w Kudowie - Zdroju

‹ zobacz wszystkie aktualności